National Short Story Week logo
 
Image of email newsletter
Image of a calendar
Read our blog
Follow us on Twitter
About National Short Story Week
Get involved in National Short Story Week
Read short stories
Listen to short stories
Write short stories
National Short Story Week Young Writer 2013 - 2014

We are pleased to announce the results of the National Short Story Week Young Writer 2013 - 2014 competition

The competition was open to pupils in years 7 and 8. The title of the story was "The Mistake" and the story had to be between 900 - 1000 words in length.

The quality of entries this year was, as ever, extremely impressive. Thank you to everyone who took part. All schools and pupils should by now have received a certificate of particpation or notification of a placement on the shortlist.

The entries below will be published in an anthology in time for this year's National Short Story Week (17th to 23rd November 2014). Check this page again soon for some very exciting news about this anthology.

Thank you very much to every pupil who took the time to write a story; we enjoyed reading all of the entries. In particular, congratulations to the following pupils:

National Short Story Week Young Writer 2013/14
Gemma Craig-Sharples, Ursuline High School, London

Year 7 Girls
Winner: Josephine Gay, The Holy Trinity School, Crawley
Runner up: Alice Whelan, The Holy Trinity School, Crawley

Highly commended:
Camille Abson, Heathside School, Weybridge
Misbah Ahmed, Regents Park Community College, Southampton
Nadia Ditta, Gateways School, Leeds
Hannah Hopkins, Streatham and Clapham High School, London
Holly Lawton, Wilnecote High School, Tamworth
Lorna Mead, Gateways School, Leeds
Francesca Morris, Tunbridge Wells Girls' Grammar School, Tunbridge Wells
Laura O'Brien, Palmers Green High School, London
Lottie Wills, The Holt School, Wokingham

Year 8 Girls
Winner: Gemma Craig-Sharples, Ursuline High School, London
Runner Up: Toscanie Hulett, Streatham and Clapham High School, London
Runner Up: Freya Pearce, Streatham and Clapham High School, London
Runner Up: Jasmine Sutaria, Burgess Hill School for Girls, Burgess Hill
Runner Up: Anna Silvester Williams, Gateways School, Leeds

Highly commended:
Aimee Coloham, Ursuline High School, London
Dasha Cowley, Dragon School, Oxford
Georgia Dixon, Palmers Green High School, London
Emma Lawrence, Burgess Hill School for Girls, Burgess Hill
Cara Wylie, Palmers Green High School, London

Year 7 Boys
Winner: Kian Taylor, The Holy Trinity School, Crawley
Runner Up: Joe Wald, Dulwich Prep, London

Highly commended:
Ashi Banerjee, New College School, Oxford
Sam Boyer, Skinners' Academy, London
Matthew Colson Lake, New College School, Oxford
NoƩ Larousse, Dragon School, Oxford
Rishi Sharma, Dulwich Prep, London

Year 8 Boys
Winner: William Sparkes, New College School, Oxford
Runner Up: Harry Goodwin, Dulwich Prep, London

Highly commended:
Thomas Drayton, Dulwich Prep
Raphael Patricio, Regents Park Community College, Southampton

Read and listen to winning stories from previous years at www.thestoryclub.com

 

About the week   Get involved   Read short stories   Listen to short stories  Write short stories   Events   Media room  Contact   Links

Website design and content © Stories Unlimited C.I.C. Company No. 07185399
Registered Office: 145-157 St John Street, London, EC1V 4PW. Please do not send correspondence to this address.   Terms of use